לשיימינג נגד מפיצי תוכן מיני יש פוטנציאל לצמצם את התופעה

כנראה שלא הרבה יודעים אבל ישנו חוק, האוסר על הפצה של תוכן מיני פרטי ברשת. מעשית, כנראה שהחוק הזה לא באמת מרתיע וזו בעיה. הסיבה לבעיה הזו היא החולשה של הנורמה שרואה בהפצת תוכן מיני ופרטי דבר אסור, פוגעני ובעל השפעות נוראיות על הנשים שתמונתן או סרטוניהן הופצו. לשיימינג למפיצי תוכן מיני יש סיכוי להצליח.

מפיצי תוכן מיני מרגישים שזה מותר

בקרב הציבור התחושה היא שפעולת ההורדה או השליחה מחדש היא שולית. אם לא די בכך, למרות החוק, מבחינת האדם הסביר, התחושה היא שהעבריין האמיתי הוא זה שהדליף ראשון את התמונות או את הווידיאו לרשת.

וזו בעיה, כי כפי שאמרה אחת הנשים שנפגעו מהפצה של תוכן כזה: “לפני שאני רוצה שמי שנעצרו ירקבו בכלא – מה שספק אם יקרה – אני מתפללת שהתמונות יפסיקו להישלח. לאו דווקא התמונות שלי – תמונות בכלל. בינתיים אני לא רואה שום תועלת מהמעצרים האלה”.

מאשה אברבוך מהמקום החם בגיהנום מתעמתת עם הנאשמים

ניימינג ושיימינג למפיצי סרטונים

מסיבה זו, עצם המעצר והגשת כתבי האישום נגד החשודים בניהול קבוצות הטלגרם שהפיצו סרטוני עירום ותמונות של נשים, עשויים לתת מענה חלקי לצורך של הנשים שנפגעו, אבל זהו לא מענה מלא. לעומת זאת, לשיימינג שמתנהל נגד המעורבים, כולל הניימינג של פרסום שמותיהם, יש תפקיד חברתי חשוב כי הוא יוצר את התשתית לשינוי הנורמה.

יכול להיות שהמשטרה טועה, ולא תצליח להוכיח את אשמתם, אבל עצם העובדה שהם היו חברים בקבוצה שנתנה יד לפעולה כזו, לפגיעה כזו בנשים, יוצר לגולשים מספיק הצדקות להשתתף בשיימינג נגדם. שיימינג כזה יוצר גם חשיפה של מהות הפגיעה ומציב תג מחיר אישי למפיצי תוכן מיני. מעבר לכך, הוא יחשוף את מי שיבוא להגנתם בחשד לחברות בקבוצה כזו. ומצב שבו השיח לא יהיה מאוזן, הוא מצב שיוצר שינוי.

הפודקאסט של המשבריסט: שיחת עומק על קבוצות הטלגרם

השיימינג משנה את השיח

ועדיין, אפשר להיות זהירים וריאלים, ולציין שהסבירות שהשיימינג הנוכחי יביא לסיום התופעה המכוערת הזו, נמוכה. אבל אם הוא יביא התקדמות, זו תהיה התקדמות רבה יותר מכל אמצעי אחר, כגון חינוך, חקיקה או אכיפה.

אגב, גם השיימינג במסגרת קמפיין MeToo# לא הצליח לעקור מהשורש את ההטרדות המיניות, אבל הוא שינה את השיח, שינה את הנורמות בקרב חלק נרחב בציבור והוא שינה את היחס לנשים שעברו הטרדה.

זה לא מקרה שעוד מהפכה תפישתית ביחס של גברים לנשים תושג באמצעות שיימינג. כנראה שרק הצבת מראה מספיק גדולה, כזו שמשקפת את ההתנהגות לא רק למטריד אלא גם לסביבתו, היא זו שיוצרת תחושה שיש יותר מדי מה להפסיד ומביאה את השינוי.

0 0 votes
Article Rating

אולי יעניין אותך גם

כתבו לי

הרשמה לעדכונים על תגובות
התראה של
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x