קרין גורן מגדירה את גבולות השיימינג

הכניסה של קרין גורן ללב הפריים טיים עם התוכנית "בייק אוף ישראל", זיכתה אותה בחשיפה גדולה. הרבה יותר גדולה. באחת יצאה גורן מהנישה שלה במדורי האוכל ומתוכניות הבישול והאפייה, שמשודרות ברצועת שישי ושאר שיבוצי האוף פריים, אל לב הזירה המרכזית.

ממדי גופה של גורן לא חדשים. בטח לא לקהל אוהדיה ברשתות החברתיות. גם לא לקהל הבשלנים והאופים החובב שעוקב אחר אתר האינטרנט ותוכניות האפייה שלה. עבורו, ממדי גופה של גורן הם חלק מהאישיות שלה, חלק משמחת החיים שלה – חלק בלתי נפרד ממנה ויותר מזה: זה עניין שלה. רק שלה.

וכשתפישת העולם (תרשו לי להוסיף, הבעייתית הזו) פוגשת את גורן, הטוקבקים, הפוסטים והציוצים מגיעים. כך גם ההודעות האישיות של המשקיענים. במציאות התרבותית שלנו נהוג לכנות זאת שיימינג. המינוח המקצועי הוא "פאט-שיימינג" והוא משותף בעיקר לנשים גדולות שחורגות מ"המקובל החברתי", גם לנשים המפורסמות בעולם.

קרין גורן יחצ צילום: דניאל לילה

אי אפשר לבייש אדם באמצעות נורמות לא שלו

אבל כמו שאנחנו יודעים, לחשיפה יש מספר עוצמות ומה ש"מותר" בחצר האחורית של הטלוויזיה, הופך נושא לדיון כשהוא מגיע לבמה המרכזית. תוסיפו לזה את השונות שגורן מביאה ותקבלו ערעור על תפישת העולם לפיה נשים צריכות להיות יפות, מטופחות, רזות וחתיכות. לא, זו לא תפישת העולם המוצהרת כיום, לכאורה אנחנו בעולם אחר שמתבטא במלל, בטקסטים, בכתבות טלוויזיה תואמות – אבל בעין, בעין אנחנו שם.

לאלו שצועקים שיימינג, כדאי לזכור שביוש (כך מכונה תופעת השיימינג בעברית) הוא דבר יחסי, שנוגע לנורמות ולערכים המקובלים בחברה. אי אפשר לבייש אדם שעבר על נורמות שאינן מקובלות בחברה שבה הוא חי. אפשר לבקר אותו ולטעון שהדבר לא ראוי, אבל זה לא יעזור, כי הוא לא באמת יבוייש. נסו לבייש את זהבה גלאון ותקראו לה סמולנית, זה לא ישפיע עליה לרעה, להיפך, זה עושה לה טוב. נסו לעשות את אותו הדבר לשר הביטחון, משה בוגי יעלון, ואתם עלולים לחסל את הקריירה הפוליטית שלו.

במקרים שבהם הערכים והנורמות אינם ברורים, הכוח נמצא אצל יעד "השיימינג", אשר יחליט בעצמו האם יש לו ממה להתבייש או שלא. לדוגמא: סביר להניח שאדל תתייחס באופן שונה לפאט שיימינג מהאופן שבו קים קרדשיאן תתייחס אליו. זו שהציבה את הקול ואת היצירה שלה בפרונט תראה בתופעה רעשי רקע ואילו זו שהציבה את הגוף שלה מול המצלמה, תיאלץ לעשות חושבים ולהתמודד.

המופת של קרין גורן

הפוסט, שפרסמה קרין גורן, הבהיר לאיזה כיוון היא הולכת. גורן יודעת שהיא חוטפת ריקושטים בגלל השונות שהיא מביאה והיא לא חוששת לומר שהיא לא מקבלת את הביקורת. להיפך, מבחינתה, היא מודה שדאגתם לגזרה שלה אבל זו אינה מונעת ממנה להרגיש אישה. היא מודה לכם שדאגתם לבריאות שלה, אבל היא מלווה על ידי אנשי מקצוע ועושה כושר, כך שאתם יכולים לדלג למישהו אחר. לדבריה, היא חיה את החיים כפי שנכון לה לחיות אותם.

זהו, שודר הפרק הראשון, ואני נושמת לרווחה. כ-900,000 איש ישבו בשבת בערב צמודים למסך וצפו ב"בייק אוף". זה בלתי נתפס. אושר…

פורסם על ידי ‏קרין גורן – הדף הרשמי‏ ב- יום שני, 11 באפריל 2016

חשוב מכך, בפוסט הזה, גורן שרטטה את גבולות עולם הערכים והנורמות שלה, ומשכה את השטיח מתחת לניסיונות השיימינג. למעשה היא הבהירה שהיא לא משחקת את המשחק ולא מתכוונת להיות מושפעת מנסיונות לבייש אותה על ממדי גופה.

בשורה התחתונה, שיימינג הוא לא דבר נעים אבל לפעמים הוא עובר ליד ולא פוגע. הגדרת עולם הערכים והנורמות שמחייבות אדם, סלבריטאי או מותג, עשויה לספק הגנה טובה מפני שיימינג ולאפשר לכם להציג ולהציף את "האני מאמין" שלכם. הדבר השני, אם אתם אנשים ששוקלים מעבר לממוצע, תקשיבו למה שלקרין גורן יש לומר. היא צודקת.

1.8 5 votes
Article Rating

אולי יעניין אותך גם

כתבו לי

הרשמה לעדכונים על תגובות
התראה של
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x