פייסבוק לייב: האתגר הבא של נותני השירות

פייסבוק לייב הוא שירות חדש, שעד לאחרונה עזר למותגים למכור עוד. עוד מסכות של מלחמת הכוכבים, עוד משתמשים לבאזפיד, עוד לייקים לאובמה וקצת לביבי ולבנט. מאז פתיחתו לכל אחד, הוא הפך גם לניג'וס: שירה משפחתית באוטו, טיול אופניים בשבת בבוקר והופעה של הילדה במסיבת סיום

אבל שתי השבתות האחרונות, בטורקיה ולפני כן, בארצות הברית, מגלים את הפוטנציאל של פייסבוק לייב (שווה ללחוץ על הקישור) ככלי אזרחי, כמאזן כוח, שמאפשר לציבור לדרוש את הזכויות שלו. מסתבר שבארצות הברית זאת גם הזכות המינימלית לחיות לאחר מפגש בין שחור לבין שוטר. בטורקיה זאת הדרך של הציבור למחות נגד הפיכה צבאית (מפוברקת או לא).

דלק המחאה שהוצת במולדתם של האמיצים עבר לרחובות איסטנבול ואנקרה, אבל הוא יגיע גם לכאן. בתחילה הוא ישרת את החשודים התמידיים, בני הקהילה האתיופית במפגשם עם שוטרים, שבאחוז גבוה מדי מסתכמים שלא בטובתם של בני הקהילה. משם הוא יתפשט לפלסטינים במגעם עם כוחות הביטחון, לנשים שחשות שהן מוטרדות או חסרות ביטחון בסיטואציות מסויימות ברחוב, לחסרי תקווה במגעם עם הביטוח הלאומי ולכל מי שירגיש שהוא מוקטן או מוחלש.

זאת לא הזדמנות, זה אתגר

פייסבוק לייב יביא לישראלים תמונות שהם לא רגילים לראות, כאלו שלא עוברות את חדרי העריכה של חדרי החדשות: מפגינים נגד הגדר, מפגינים נגד פינוי בית האולפנה, פעולות אקטיביסטיות נגד הרס הטבע, בחורה שמתעוררת בבית לא מוכר לאחר שחומר מעורפל הוכנס לה למשקה, יירוט נאום פוליטי חשוב והענקת פרשנות שונה ועוד.

אין לנו יכולת לנבא לאן זה יגיע. האפשרויות הן אין סופיות ותלויות בסיטואציה, ברמת הפתיחות של המשדר אבל גם ברמת היאוש שלו. המשמעות של הפיצ'ר החדש הזה היא מעבר לתוכן חדשותי רב מימדי. די בטוח שהסבלנות שלנו כגולשים, קוראים או צרכני תוכן לא תספוג את ים הוויזואל, אבל התכנים שכן יחדרו את המסננת, יגיעו רחוק, יביכו ויביאו עולם חדש ומוחשי יותר של שיימינג, שאיתו יהיה קשה מאוד להתמודד.

המהפכה כבר כאן. כדאי להתכונן.

0 0 votes
Article Rating
, , , ,
התעוזה של המשביר לצרכן לא הגיעה לפייסבוק
ניהול משבר הרשת של תלמה – מה כדאי לאמץ?
הרשמה לעדכונים על תגובות
התראה של
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
תפריט
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x