פייסבוק לייב: האתגר הבא של נותני השירות

פייסבוק לייב הוא שירות חדש, שעד לאחרונה עזר למותגים למכור עוד. עוד מסכות של מלחמת הכוכבים, עוד משתמשים לבאזפיד, עוד לייקים לאובמה וקצת לביבי ולבנט. מאז פתיחתו לכל אחד, הוא הפך גם לניג'וס: שירה משפחתית באוטו, טיול אופניים בשבת בבוקר והופעה של הילדה במסיבת סיום

אבל שתי השבתות האחרונות, בטורקיה ולפני כן, בארצות הברית, מגלים את הפוטנציאל של פייסבוק לייב ככלי אזרחי, כמאזן כוח, שמאפשר לציבור לדרוש את הזכויות שלו. מסתבר שבארצות הברית זאת גם הזכות המינימלית לחיות לאחר מפגש בין שחור לבין שוטר. בטורקיה זאת הדרך של הציבור למחות נגד הפיכה צבאית (מפוברקת או לא).

דלק המחאה שהוצת במולדתם של האמיצים עבר לרחובות איסטנבול ואנקרה, אבל הוא יגיע גם לכאן. בתחילה הוא ישרת את החשודים התמידיים, בני הקהילה האתיופית במפגשם עם שוטרים, שבאחוז גבוה מדי מסתכמים שלא בטובתם של בני הקהילה. משם הוא יתפשט לפלסטינים במגעם עם כוחות הביטחון, לנשים שחשות שהן מוטרדות או חסרות ביטחון בסיטואציות מסויימות ברחוב, לחסרי תקווה במגעם עם הביטוח הלאומי ולכל מי שירגיש שהוא מוקטן או מוחלש.

צילום מתוך סרטון הפייסבוק לייב, שבו שוטר הורג אזרח

זאת לא הזדמנות, זה אתגר

פייסבוק לייב יביא לישראלים תמונות שהם לא רגילים לראות, כאלו שלא עוברות את חדרי העריכה של חדרי החדשות: מפגינים נגד הגדר, מפגינים נגד פינוי בית האולפנה, פעולות אקטיביסטיות נגד הרס הטבע, בחורה שמתעוררת בבית לא מוכר לאחר שחומר מעורפל הוכנס לה למשקה, יירוט נאום פוליטי חשוב והענקת פרשנות שונה ועוד.

אין לנו יכולת לנבא לאן זה יגיע. האפשרויות הן אין סופיות ותלויות בסיטואציה, ברמת הפתיחות של המשדר אבל גם ברמת היאוש שלו. המשמעות של הפיצ'ר החדש הזה היא מעבר לתוכן חדשותי רב מימדי. די בטוח שהסבלנות שלנו כגולשים, קוראים או צרכני תוכן לא תספוג את ים הוויזואל, אבל התכנים שכן יחדרו את המסננת, יגיעו רחוק, יביכו ויביאו עולם חדש ומוחשי יותר של שיימינג, שאיתו יהיה קשה מאוד להתמודד.

המהפכה כבר כאן. כדאי להתכונן.

עדכון1: לא רק פייסבוק מתמודדת עם היכולת לשדר בלייב, גם רשתות אחרות שמפעילות את הפלטפורמה, כמו אמאזון, שפלטפורמת סטרימינג שלה שידרה את מסע הרצח בהאלה.

עדכון2: ב-25.5.2020 נרצח ג'ורג' פלויד על ידי שוטר במיניאפוליס מינסוטה, בארצות הברית. סרטון, שהופץ בסמוך לרצח, תיעד את רגעיו האחרונים של פלויד, את תחינותיו לאוויר ואת האדישות והאטימות של השוטר, שריתק וחנק אותו באמצעות הנחת ברכו על צווארו של פלויד. הפצת הסרטון יצרה תסיסה חסרת תקדים בארצות הברית והביאה לגל מהומות ולשינוי תרבותי חסר תקדים.

0 0 votes
Article Rating

אולי יעניין אותך גם

כתבו לי

הרשמה לעדכונים על תגובות
התראה של
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x